# Klein® BCRP04 Cartridges, S-Hook, Rail System, Impact Modified Nylon, Orange/Gray, 4 pk

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** BCRP04-11611
**MPN:** BCRP04
**Price:** $19.38 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-bcrp04

## Features

- Cartridge replacement part for the bucket work center S-hook modules
- Sold as a 4 pk
- Easily secure replacement part with provided screws
- Includes 4 cartridges for use with the wall assembly rail system
- The bucket work center is an ecosystem that will revamp the way a lineman works
- Lineman can transform their workspace with the bucket work center modules to become the lineman's office, similar to how other professionals customize their office space
- S-hook modules are hung horizontally across the rim of an aerial bucket to maximize space

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644610462 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 2.5700 |
| Height (in) | 1.6900 |
| Length (in) | 3.2500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.57 in |
| Overall Height | 1.69 in |
| Overall Length | 3.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | BCRP04 |

## Description

The bucket work center is an ecosystem that will revamp the way a lineman works. It allows Lineman to customize their workspace, just like other professionals customize their office space. This will be "the lineman's office". The S-hook system easily attaches to aerial buckets with a standard 2 in or 3 in bucket lip. An assortment of modules are available to customize each workstation to fit the tools needed for the job.Includes:Screws

Features

- Cartridge replacement part for the bucket work center S-hook modules

- Sold as a 4 pk

- Easily secure replacement part with provided screws

- Includes 4 cartridges for use with the wall assembly rail system

- The bucket work center is an ecosystem that will revamp the way a lineman works

- Lineman can transform their workspace with the bucket work center modules to become the lineman's office, similar to how other professionals customize their office space

- S-hook modules are hung horizontally across the rim of an aerial bucket to maximize space
