# Klein® AESEM1S Situational Awareness Bluetooth® Earmuffs with Charger Cable

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** AESEM1S-11611
**MPN:** AESEM1S
**Price:** $153.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-aesem1s

## Features

- Earmuffs with smart sense allows users to safely listen to their surrounding environment and clearly communicate with co-workers
- Enjoy premium audio quality with rich bass, clear mids and crisp treble through the latest Bluetooth® 5.1 technology
- USB-C rechargeable battery offers up to 25 hr of runtime on a single charge
- Noise reduction rating of 23 protects and prolongs your hearing
- Dual-knob design with unique grooves enables independent control of smart sense and Bluetooth® volume
- Vented headband provides cool comfort in the hot summer months
- Soft memory-foam ear cushions designed for all-day use
- Noise canceling microphones eliminate background for crystal clear calls in loud environments
- Durable construction with 6.6 ft drop protection and IPX4 rating
- Bluetooth® 5.1, wireless range 32.8 ft
- Construction sites, factories, airport grounds, hunting, distribution warehouses, arborist, racing, range instructors
- Hands-free calling
- For indoor/outdoor
- Earcups ABS + PC; headband: POM + TPE
- Maximum volume: 88 dBA

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644693946 |
| Size | One Size |
| Color | Orange/Black/Gray |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Gender | Unisex |
| Warnings | Read all instructions and warnings before using this product, failure to follow these instructions and warnings may result in serious personal injuryNo user-serviceable parts inside, do not open enclosure or attempt to repair this earmuff |
| Width (in) | 6.1800 |
| Height (in) | 7.0300 |
| Length (in) | 3.9000 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 6.18 in |
| Overall Height | 7.03 in |
| Overall Length | 3.9 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | AESEM1S |

## Description

Klein Tools earmuffs are engineered to incorporate both situational awareness and Bluetooth® technologies for connectivity to surroundings and music. The dual-knob design featuring unique grooves for easy identification enables users to precisely adjust their situational awareness or Bluetooth® volumes. Ergonomically designed vented headband provides cool comfort for all-day wear. These earmuffs charge in 2 hr, providing 25 hr of runtime. Includes:USB-A to USB-C charging cablecarrying bag

Features

- Earmuffs with smart sense allows users to safely listen to their surrounding environment and clearly communicate with co-workers

- Enjoy premium audio quality with rich bass, clear mids and crisp treble through the latest Bluetooth® 5.1 technology

- USB-C rechargeable battery offers up to 25 hr of runtime on a single charge

- Noise reduction rating of 23 protects and prolongs your hearing

- Dual-knob design with unique grooves enables independent control of smart sense and Bluetooth® volume

- Vented headband provides cool comfort in the hot summer months

- Soft memory-foam ear cushions designed for all-day use

- Noise canceling microphones eliminate background for crystal clear calls in loud environments

- Durable construction with 6.6 ft drop protection and IPX4 rating

- Bluetooth® 5.1, wireless range 32.8 ft

- Construction sites, factories, airport grounds, hunting, distribution warehouses, arborist, racing, range instructors

- Hands-free calling

- For indoor/outdoor

- Earcups ABS + PC

- headband: POM + TPE

- Maximum volume: 88 dBA
