# Klein® AESEM1 Bluetooth® Earmuffs with Charger Cable

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** AESEM1-11611
**MPN:** AESEM1
**Price:** $54.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-aesem1

## Features

- Earmuffs with a low-profile design provide passive noise isolation up 20dB NRR effectively reducing exposure to damaging sounds in noisy environments
- Experience captivating stereo sound with rich bass, balanced mids and clear treble from 40 mm drivers
- Rechargeable 800 mAh battery lasts more than 70 hr on a single charge for all day and week use
- Vented headband design helps dissipate heat effectively providing cool comfort in warm environments, while also accommodating baseball caps for comfortable fit
- Environmental noise cancelling microphones filter out background noise for enhanced call quality and experience in loud settings
- Intuitive and simplistic 3-button design for easy navigation and identification even with gloves
- Durable construction with 6.6 ft drop protection and IP54 rating
- Bluetooth®, 20dB NRR, hands-free calling, environmental noise cancelling microphones, vented headband
- ABS, PVC, TPE, stainless steel material
- Indoor/outdoor use
- BT 5.3, wireless, range: 32.8 ft
- Charging time: 2 hr
- Maximum volume: 78 dBA
- Color: orange/black

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644693915 |
| Size | One Size |
| Color | Black/Orange |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Gender | Unisex |
| Warnings | Read all instructions and warnings before using this product, failure to follow these instructions and warnings may result in serious personal injuryNo user-serviceable parts inside, do not open enclosure or attempt to repair this earmuffUse safety-rated power supply or wall adapter, never use a power supply or wall adapter that exceeds the specified charging voltage and currentBluetooth is a registered trademark of Bluetooth Special Interest Group (SIG) |
| Width (in) | 5.9100 |
| Height (in) | 5.5700 |
| Length (in) | 6.7200 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 5.57 in |
| Overall Height | 6.72 in |
| Overall Length | 3.91 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | AESEM1 |

## Description

Klein Tools earmuffs incorporate both hearing protection and Bluetooth® technology into a single solution keeping you safe from the elements and connected to your music. Remarkable 70 hr runtime coupled with an ergonomically engineered vented headband and memory-foam ear cushions provide comfort all-day long. Simplistic 3-button design which features oversized buttons allow for easy identification even when wearing gloves.Includes:USB-A to C charging cableAux Cable

Features

- Earmuffs with a low-profile design provide passive noise isolation up 20dB NRR effectively reducing exposure to damaging sounds in noisy environments

- Experience captivating stereo sound with rich bass, balanced mids and clear treble from 40 mm drivers

- Rechargeable 800 m

- Ah battery lasts more than 70 hr on a single charge for all day and week use

- Vented headband design helps dissipate heat effectively providing cool comfort in warm environments, while also accommodating baseball caps for comfortable fit

- Environmental noise cancelling microphones filter out background noise for enhanced call quality and experience in loud settings

- Intuitive and simplistic 3-button design for easy navigation and identification even with gloves

- Durable construction with 6.6 ft drop protection and IP54 rating

- Bluetooth®, 20dB NRR, hands-free calling, environmental noise cancelling microphones, vented headband

- ABS, PVC, TPE, stainless steel material

- Indoor/outdoor use

- BT 5.3, wireless, range: 32.8 ft

- Charging time: 2 hr

- Maximum volume: 78 dBA

- Color: orange/black
