# Klein® 89556 Hand Snip with High Carbon Cutting Blade, 24 to 28 ga Cutting, Blunt Tip, 3-1/2 in L of Cut, Left/Right/Straight Snip

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 89556-11611
**MPN:** 89556
**Price:** $29.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-89556

## Features

- Full 3-1/2 in blades cut straight and wide curves
- Excellent for 24 ga steel and 28 gauge stainless steel
- Easily cuts tin, copper, aluminum, soft metals and vinyl
- All steel construction for long life and durability
- Easily replaceable cutting blades
- Large handles to accommodate gloves
- Nut/bolt tension adjustment
- Tin, copper, aluminum, vinyl, steel, stainless steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644690815 |
| Type | Hand Snips |
| Color | Black |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Finish | Black Powder Coating |
| Material | Steel |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Steel |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 12 |
| Blade Length | 3.5 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Cutting Length | 3.5 in |
| Inside Ring Size | 1.75 in x 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 89556 |

## Description

Klein® Hand Snip, Cutting Capacity: 24 to 28 ga, 3-1/2 in Length of Cut, Left/Right/Straight Snip, 12 in OAL, Straight Blade, 3-1/2 in L Blade, High Carbon Steel Blade, Ambidextrous/Straight/Large Open, Steel Handle, Blunt.

Features

- Full 3-1/2 in blades cut straight and wide curves

- Excellent for 24 ga steel and 28 gauge stainless steel

- Easily cuts tin, copper, aluminum, soft metals and vinyl

- All steel construction for long life and durability

- Easily replaceable cutting blades

- Large handles to accommodate gloves

- Nut/bolt tension adjustment

- Tin, copper, aluminum, vinyl, steel, stainless steel
