# Klein® 832-26 Lineman's Claw Milled Hammer, 1.4 in W x 1.5 in H dia Face

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 832-26-11611
**MPN:** 832-26
**Price:** $52.33 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-832-26

## Features

- Hammer has large head for driving in staples and lag bolts
- Lighter 26 oz head compared to the traditional 32 oz hammer
- Milled face aids in driving staples into utility poles
- Claw end for removing nails, molding, and ground wire
- Lanyard hole for tethering
- Bright orange for high visibility on the job
- Fiberglass handle with textured grip to prevent slippage
- Head length: 2 in x 5.4 in
- Steel head material
- Handle color: orange

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644810039 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 1.4 |
| Height (in) | 14.84 |
| Length (in) | 5.4 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 13 in |
| Overall Width | 1.4 in |
| Overall Height | 5.4 in |
| Overall Length | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B107.400 |
| Manufacturer Part Number | 832-26 |

## Description

The lineman's claw milled hammer is used to install staples and lag bolts on utility poles. The tool is well balanced to effectively withstand off-center hits. Features a lightweight, yet solid 26 oz head weight. Bright orange handle makes it easy to find in the bag or bucket.

Features

- Hammer has large head for driving in staples and lag bolts

- Lighter 26 oz head compared to the traditional 32 oz hammer

- Milled face aids in driving staples into utility poles

- Claw end for removing nails, molding, and ground wire

- Lanyard hole for tethering

- Bright orange for high visibility on the job

- Fiberglass handle with textured grip to prevent slippage

- Head length: 2 in x 5.4 in

- Steel head material

- Handle color: orange
