# Klein® 71980 Long Nose Plier, Type L1, Knurled/Serrated Jaw, 1-7/8 in Jaw Length, 11/16 in Jaw Width, 2 in Jaw Opening

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 71980-11611
**MPN:** 71980
**Price:** $47.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-71980

## Features

- Knurled jaw tips for greater gripping power
- Curved handles provide greater tool control
- Induction hardened side cutting knives for long life
- Convenient 0.03 in stripping hole
- Jaw thickness: 0.375 in
- Jaw length: 1.875 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644719806 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Width | 0.688 in |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 9.5 |
| Knife Length | 0.5 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 6.625 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 71980 |

## Description

Klein® Long Nose Plier, Type L1, Knurled/Serrated Jaw, 1-7/8 in Jaw Length, 11/16 in Jaw Width, 2 in Jaw Opening, 0° Jaw Bend, Steel Jaw, 3/32 in Tip Width, 6-5/8 in OAL, Yes Cutter Included, Non-Sparking: No, Yes Wire Stripper Included, Dipped, Plastic Handle, Yellow, Applicable Materials: Alloy Steel. Klein® specializes in the making of the world finest pliers. Pliers that professionals trust completely. Klein® pliers feel right and work right. They are job-matched for every kind of work you do, designed and built to exceptional quality standards in a tradition that dates back to 1857.

Features

- Knurled jaw tips for greater gripping power

- Curved handles provide greater tool control

- Induction hardened side cutting knives for long life

- Convenient 0.03 in stripping hole

- Jaw thickness: 0.375 in

- Jaw length: 1.875 in
