# Klein® 71402 Long Reach Needle Nose and Bent Nose Pliers Set, Steel, 13 in, 2 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 71402-11611
**MPN:** 71402
**Price:** $39.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-71402

## Features

- 1/2 in power nut driver with a rare-earth magnet to retain fasteners for one-handed driving
- Color-coded double line for easy size identification
- Durable finish for corrosion resistance
- Impact-rated nut driver for the toughest driving applications
- Magnet size designed for the specific hex size to hold screws and nuts more securely
- Replacement part for the magnetic color-coded power nut setter set
- Injection molded
- Fixed/hot rivet

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644710711 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated; plastic handles are not intended for protection against electrical shock |
| Width (in) | 0.0000 |
| Height (in) | 0.0000 |
| Length (in) | 0.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 7.51 in |
| Overall Width | 2.8 in |
| Overall Height | 0.88 in |
| Overall Length | 13.23 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 71402 |

## Description

The Klein Tools 13 in long reach pliers and bent nose pliers are designed to improve access into tight spots across a variety of applications. The dual rivet design allows the jaws to open faster than the handles, ensuring the ability to grip on a workpiece without obstruction. This 2 pc set includes both straight and bent jaw pliers, with Klein® unique angled knurls to provide an extra grip that limits slippage.

Features

- 1/2 in power nut driver with a rare-earth magnet to retain fasteners for one-handed driving

- Color-coded double line for easy size identification

- Durable finish for corrosion resistance

- Impact-rated nut driver for the toughest driving applications

- Magnet size designed for the specific hex size to hold screws and nuts more securely

- Replacement part for the magnetic color-coded power nut setter set

- Injection molded

- Fixed/hot rivet
