# Klein® 71400 Long Reach Needle Nose Pliers, Straight Nose, Steel, 13 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 71400-11611
**MPN:** 71400
**Price:** $24.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-71400

## Features

- Forward, fixed and reverse ratchet positions
- Impact-rated torsion-zone bits can directly connect to a 1/4 in impact driver for heavy-duty applications (impact driver not included)
- Includes: #0, #1, #2, #3 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square, T10, T15, T20, T25 Torx®, #1, #2 combo and 1/4 in hex
- Cushion-Grip™ handle for great torque and maximum comfort
- Double-ended, ProFlex bits store directly in the screwdriver handle
- Interchangeable components for fast and easy switch outs
- Torx® is a registered trademark of Acument Intellectual Properties, LLC
- Shank length: 4.23 in
- Leaf spring bit retention
- Smooth handle finish
- Injection molded
- Fixed/hot rivet

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644710698 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated; plastic handles are not intended for protection against electrical shock |
| Width (in) | 0.0000 |
| Height (in) | 0.0000 |
| Length (in) | 0.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 7.51 in |
| Overall Width | 2.8 in |
| Overall Height | 0.89 in |
| Overall Length | 13.23 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 71400 |

## Description

The Klein Tools 13 in long reach pliers are designed to improve access into tight spots across a variety of applications. The dual rivet design allows the jaws to open faster than the handles, ensuring the ability to grip on a workpiece without obstruction. These feature straight jaws with Klein® unique angled knurls to provide an extra grip that limits slippage.

Features

- Forward, fixed and reverse ratchet positions

- Impact-rated torsion-zone bits can directly connect to a 1/4 in impact driver for heavy-duty applications (impact driver not included)

- Includes: #0, #1, #2, #3 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square, T10, T15, T20, T25 Torx®, #1, #2 combo and 1/4 in hex

- Cushion-Grip™ handle for great torque and maximum comfort

- Double-ended, Pro

- Flex bits store directly in the screwdriver handle

- Interchangeable components for fast and easy switch outs

- Torx® is a registered trademark of Acument Intellectual Properties, LLC

- Shank length: 4.23 in

- Leaf spring bit retention

- Smooth handle finish

- Injection molded

- Fixed/hot rivet
