# Klein® 68230 Quick-Adjust S-Jaw Pipe Wrench, Forged Alloy Steel, Orange, 13 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 68230-11611
**MPN:** 68230
**Price:** $39.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-68230

## Features

- Pipe wrench with S-shaped jaw provides three points of contact for a no-slip grip
- Combining the best of traditional pipe wrenches and channel locks
- Grips hex nuts up to 1-1/4 in
- Grips round pipe up to 1-1/2 in
- Soft-molded handles for comfortable hold
- Fast-action button for easy size extension
- Durable design for high-torque application
- Handle length: 13 in
- Jaw capacity: 1.5 in; round pipe: 1.25 in hex nuts

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644682308 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live electrical circuits |
| Length (in) | 12.8000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.1 in |
| Overall Height | 1 in |
| Overall Length | 12.8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 68230 |

## Description

The Klein Tools S-jaw pipe wrench has a versatile gripping range and is easy to adjust. The S-shaped jaw securely grips hex nuts and round pipe for high-torque application. Plumbers wrench fits up to 1-1/2 in round pipe and 1-1/4 in hex nuts.

Features

- Pipe wrench with S-shaped jaw provides three points of contact for a no-slip grip

- Combining the best of traditional pipe wrenches and channel locks

- Grips hex nuts up to 1-1/4 in

- Grips round pipe up to 1-1/2 in

- Soft-molded handles for comfortable hold

- Fast-action button for easy size extension

- Durable design for high-torque application

- Handle length: 13 in

- Jaw capacity: 1.5 in

- round pipe: 1.25 in hex nuts
