# Klein® 68228 Adjustable Cast Iron Pipe Wrench, Orange, 2-1/2 in Jaw, 18 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 68228-11611
**MPN:** 68228
**Price:** $39.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-68228

## Features

- Optimized jaw design for no-slip grip during high-torque application
- Adjustable jaw extends to fit 2-1/2 in pipes
- Contoured handle for secure hold
- Twist-knob with knurling for easy size extension
- Easy-to-see markings for accurate size setting
- Hang-hole for convenient storage

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644682285 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live electrical circuits |
| Length (in) | 19.6400 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.6 in |
| Overall Height | 1.5 in |
| Overall Length | 15.9 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 68228 |

## Description

The Klein Tools cast iron pipe wrench is both durable and lightweight. The 18 in I-beam handle design allows for heavy-duty, high-torque application. Offering a versatile gripping range, the wrench adjusts to fit up to 2-1/2 in pipes.

Features

- Optimized jaw design for no-slip grip during high-torque application

- Adjustable jaw extends to fit 2-1/2 in pipes

- Contoured handle for secure hold

- Twist-knob with knurling for easy size extension

- Easy-to-see markings for accurate size setting

- Hang-hole for convenient storage
