# Klein® 65706 Socket, Imperial, 3/8 in Drive, Standard Socket, 3/4 in Socket, 1-1/8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65706-11611
**MPN:** 65706
**Price:** $2.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-65706

## Features

- Chrome finish for lasting protection
- Turning fasteners

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644657061 |
| Type | 3/8 in Drive Standard 12-Point Socket |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Drive Size | 3/8 in |
| Width (in) | 1.8 |
| Height (in) | 0.9 |
| Length (in) | 1.125 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 65706 |

## Description

Klein® Socket, Imperial, 3/8 in Drive, Standard Socket, 3/4 in Socket, 1-1/8 in OAL, 12 Points, Polished Chrome

Features

- Chrome finish for lasting protection

- Turning fasteners
