# Klein® 65700 Socket, Imperial, Hex Drive, 3/8 in Drive, Standard Socket, 3/8 in Socket, 7/8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65700-11611
**MPN:** 65700
**Price:** $2.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-65700

## Features

- Klein® offers a lifetime warranty on material defects and workmanship for the normal life of the product
- Chrome finish for lasting protection
- Turning fasteners

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644657009 |
| Type | 3/8 in Drive Standard 6-Point Socket |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warranty | Lifetime |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Drive Size | 3/8 in |
| Width (in) | 0.675 |
| Height (in) | 0.675 |
| Length (in) | 0.9 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B107.4API RP54OSHA Directive CPL 2-1.36API Q1ABS 2006 Steel Vessel Rules 1-1-17.7 |
| Manufacturer Part Number | 65700 |

## Description

Klein® Socket, Imperial, Hex Drive, 3/8 in Drive, Standard Socket, 3/8 in Socket, 7/8 in OAL, 6 Points, Polished Chrome

Features

- Klein® offers a lifetime warranty on material defects and workmanship for the normal life of the product

- Chrome finish for lasting protection

- Turning fasteners
