# Klein® 60849 Non-Marring Lightweight Gel Knee Pad, Black/White

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 60849-11611
**MPN:** 60849
**Price:** $32.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-60849

## Features

- Knee pads with non-marring shell material to prevent scarring and marking on finished surfaces
- Slip-resistant caps grip kneeling surface for enhanced stability and balance
- Gel and EVA foam padding design provides lightweight comfort and protection during extended use
- Top strap is elastic; bottom strap is webbed
- Perfect for indoor work on finished flooring and sensitive surfaces to prevent scarring or marking on surfaces
- Designed for professional men and women in trades that require work on or near the ground
- Sold in pairs and one size fits all
- 35% nylon, 20% TPE, 15% neoprene, 15% EVA, 10% polyester, 5% metal

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644608490 |
| Size | One Size |
| Color | Black/White |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Gender | Unisex |
| Warnings | Contains natural rubber (latex) which may cause allergic reactions |
| Width (in) | 6.5000 |
| Height (in) | 3.5000 |
| Length (in) | 8.5000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 6.5 in |
| Overall Height | 3.5 in |
| Overall Length | 8.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 60849 |

## Description

The bon-marring lightweight gel knee pads from Klein Tools provides protection and comfort for all day kneeling. Designed with a non-marring shell material which is perfect to prevent scarring and marking on finished surfaces. Gel and EVA foam cushion design provides lightweight comfort and protection during extended use. Slip-resistant caps grip kneeling surface for enhanced stability and balance. Straps cinch tight for a comfortable, snug fit.

Features

- Knee pads with non-marring shell material to prevent scarring and marking on finished surfaces

- Slip-resistant caps grip kneeling surface for enhanced stability and balance

- Gel and EVA foam padding design provides lightweight comfort and protection during extended use

- Top strap is elastic

- bottom strap is webbed

- Perfect for indoor work on finished flooring and sensitive surfaces to prevent scarring or marking on surfaces

- Designed for professional men and women in trades that require work on or near the ground

- Sold in pairs and one size fits all

- 35% nylon, 20% TPE, 15% neoprene, 15% EVA, 10% polyester, 5% metal
