# Klein® 60622 Knee Pad Compression Sleeves, Black/Orange, S/M

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 60622-11611
**MPN:** 60622
**Price:** $35.70 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-60622

## Features

- Neoprene knee pad provides comfort while kneeling on sore and tired knees during the work day
- Breathable knit material provides support and keeps you comfortable all day long
- Silicone grip on cuff keeps knee sleeves in place
- Low-profile design easily fits under clothing
- Great for workers, athletes or anyone needing the benefit of compression
- Machine washable and sold in pairs
- 61% nylon, 24% neoprene pad, 7% elastane, 6% lycra, 1.7% silicone, 0.3% TPU
- Non-marring
- Pull-on closure type

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644606229 |
| Size | S/M |
| Color | Black/Orange |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Gender | Unisex |
| Warnings | Not a medical device |
| Width (in) | 6.9000 |
| Height (in) | 5.4000 |
| Length (in) | 14.6000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 6.9 in |
| Overall Height | 0.47 in |
| Overall Length | 14.6 in |
| Package Quantity | 1/Pair |
| Manufacturer Part Number | 60622 |

## Description

Klein Tools knee pad compression sleeves are designed for workers needing the benefit of compression on or off the jobsite. The neoprene foam knee pad provides additional comfort while kneeling on sore and tired knees during the workday. The compact, low-profile design easily fits under clothing, while the anti-slip silicone grip on the top cuff keeps the sleeve in place during use. Both breathable and supportive, the durable knit material is comfortable for all-day wear. Machine washable and sold in pairs.

Features

- Neoprene knee pad provides comfort while kneeling on sore and tired knees during the work day

- Breathable knit material provides support and keeps you comfortable all day long

- Silicone grip on cuff keeps knee sleeves in place

- Low-profile design easily fits under clothing

- Great for workers, athletes or anyone needing the benefit of compression

- Machine washable and sold in pairs

- 61% nylon, 24% neoprene pad, 7% elastane, 6% lycra, 1.7% silicone, 0.3% TPU

- Non-marring

- Pull-on closure type
