# Klein® 60620 Winter Thermal Gloves, L

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 60620-11611
**MPN:** 60620
**Price:** $24.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-60620

## Features

- Winter thermal gloves constructed with Thinsulate™ lining for protection and warmth in cold weather
- Helps hands stay dry and warm with the water resistant liner
- Maintain dexterity with the synthetic leather palm
- Stretch knit fabric for flexibility through knuckles and fingers
- EVA foam padding on palm for added comfort while working
- Hook and loop wrist closure helps keeps cold air out while maintaining heat and keeping your hands warm
- Thinsulate™ is a trademark of 3M
- Machine washable
- Insulated
- 20 g Thinsulate and waterproof liner
- Spandex/stretchable back
- Reinforced palm/palm pad
- Wire pulling application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644606205 |
| Size | L |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Gender | Unisex |
| Material | 45% Synthetic Leather, 20% Knit Fabric, 7% 3M Thinsulate 40g liner, 7% Polyester, 6% EVA foam Padding, 6% Nylon Stitching, 5% Polyester Waterproof Membrane, 4% Other |
| Warnings | Not flameproof or fire retardant, do not expose to open flamesNo anti-slip gripDoes not contain latexNo knuckle strap protectionNot powdered/powder freeNo safety featuresNo thumb patch |
| Thickness | 2.25 in |
| Width (in) | 4.5 |
| Height (in) | 2.25 |
| Length (in) | 9.8 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.5 in |
| Overall Height | 10 in |
| Overall Length | 4.75 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 60620 |

## Description

Keep your hands warm on the job with Klein Tools' winter thermal gloves. Constructed with Thinsulate™ lining that helps hands stay dry even in harsh winter conditions. The synthetic leather palm assists in maintaining dexterity and flexibility so you can continue working.

Features

- Winter thermal gloves constructed with Thinsulate™ lining for protection and warmth in cold weather

- Helps hands stay dry and warm with the water resistant liner

- Maintain dexterity with the synthetic leather palm

- Stretch knit fabric for flexibility through knuckles and fingers

- EVA foam padding on palm for added comfort while working

- Hook and loop wrist closure helps keeps cold air out while maintaining heat and keeping your hands warm

- Thinsulate™ is a trademark of 3M

- Machine washable

- Insulated

- 20 g Thinsulate and waterproof liner

- Spandex/stretchable back

- Reinforced palm/palm pad

- Wire pulling application
