# Klein® 60613 Behind-the-Head Earmuffs, Gray/Orange

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 60613-11611
**MPN:** 60613
**Price:** $48.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-60613

## Features

- Earmuffs have a noise reduction rating of 25 dB for hearing protection in loud environments
- Unique and versatile behind-the-head design allows for earmuffs to be worn comfortably with most hard hats and caps
- Earmuff cups pivot 145° to comfortably rest around neck and keep conveniently close when not in use
- Comfortable all day wear with low-profile and lightweight earmuff design
- Angled soft foam cushion offers an effective acoustic seal
- Adjustable headband arms offer a personalized fit
- Silicone rubber on the headband offers added comfort when resting around the neck
- Inner earmuff cups are labeled inside to ensure proper wear
- Durable ABS plastic cup designed to withstand rugged environments
- Earmuff cups: ABS, foam; headband: PC and ABS, stainless steel, glass filled nylon, silicone, POM

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644606137 |
| Size | One Size |
| Color | Gray |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Gender | Unisex |
| Warnings | Read all instructions and warnings before using this product, failure to follow these instructions and warnings may result in serious personal injury |
| Width (in) | 7.0000 |
| Height (in) | 4.2700 |
| Length (in) | 6.4000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 7 in |
| Overall Height | 4.3 in |
| Overall Length | 6.4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI S3.19-1974 |
| Manufacturer Part Number | 60613 |

## Description

The Klein Tools behind-the-head earmuffs feature a unique, versatile headband that allows for use with a variety of head protection. The angled, soft foam cushions provide an effective acoustic seal combined with an adjustable headband allowing for a personalized fit. When not wearing the earmuffs, pivot the earmuff cups to comfortably wear around the neck to keep them within reach.

Features

- Earmuffs have a noise reduction rating of 25 dB for hearing protection in loud environments

- Unique and versatile behind-the-head design allows for earmuffs to be worn comfortably with most hard hats and caps

- Earmuff cups pivot 145° to comfortably rest around neck and keep conveniently close when not in use

- Comfortable all day wear with low-profile and lightweight earmuff design

- Angled soft foam cushion offers an effective acoustic seal

- Adjustable headband arms offer a personalized fit

- Silicone rubber on the headband offers added comfort when resting around the neck

- Inner earmuff cups are labeled inside to ensure proper wear

- Durable ABS plastic cup designed to withstand rugged environments

- Earmuff cups: ABS, foam

- headband: PC and ABS, stainless steel, glass filled nylon, silicone, POM
