# Klein® 60481 Safety Goggles, Replacement Lens, Polycarbonate, Clear

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 60481-11611
**MPN:** 60481
**Price:** $9.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-60481

## Features

- Optical Class-1 clear lens tested for minimal distortion to ensure uncompromised vision and high quality
- Superior impact protection with goggles tested to the latest ANSI Z87.1+ (2020), CSA Z94.3-20 and MIL-PRF-32432A (Class 2-ballistics fragmentation) standards
- Meets the ANSI Z87.1-D4 dust rating (Clause 7.4) as well as the ANSI Z87.1-D3 rating for droplets and splash (Clause 7.3.1), ensuring protection from both liquid and dust
- Durable and effective anti-fog coating will not wear off; works even with dust masks
- Specially treated scratch resistant lenses for added durability to survive demanding jobsites
- Tested to ANSI Z87.1 U6 standard, effectively blocks 99.9% harmful UV-A, UV-B, and UV-C rays
- Replacement Lenses are compatible with Klein Tools Safety Goggles; sold separately
- True color recognition
- Visual light transmitted
- Environment: -30° to 120°F

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644604812 |
| Size | One Size |
| Color | Clear |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Gender | Unisex |
| Warnings | Read all instructions and warnings before using this product; failure to follow these instructions and warnings may result in serious personal injury including blindness or death |
| Width (in) | 3.1500 |
| Height (in) | 2.7500 |
| Length (in) | 6.6200 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.15 in |
| Overall Height | 2.75 in |
| Overall Length | 6.62 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI Z87.1+ (2020)CSA Z94.3-20MIL-PRF-32432A (Class 2-Ballistics Fragmentation) |
| Manufacturer Part Number | 60481 |

## Description

Klein Tools clear safety goggles are high-quality protective eyewear that feature OTG design (over the glasses) and anti-fog coating that won't wear off. Scratch resistant clear lenses with UV protection block 99.9% of harmful UV rays. Lightweight and flexible materials offer non-slip fit with strap for long-term comfort. Adjustable vents open to enhance air flow or close to protect eyes from debris. Replacement lenses also available gray tint; sold separately.Includes:Replacement lens

Features

- Optical Class-1 clear lens tested for minimal distortion to ensure uncompromised vision and high quality

- Superior impact protection with goggles tested to the latest ANSI Z87.1+ (2020), CSA Z94.3-20 and MIL-PRF-32432A (Class 2-ballistics fragmentation) standards

- Meets the ANSI Z87.1-D4 dust rating (Clause 7.4) as well as the ANSI Z87.1-D3 rating for droplets and splash (Clause 7.3.1), ensuring protection from both liquid and dust

- Durable and effective anti-fog coating will not wear off

- works even with dust masks

- Specially treated scratch resistant lenses for added durability to survive demanding jobsites

- Tested to ANSI Z87.1 U6 standard, effectively blocks 99.9% harmful UV-A, UV-B, and UV-C rays

- Replacement Lenses are compatible with Klein Tools Safety Goggles

- sold separately

- True color recognition

- Visual light transmitted

- Environment: -30° to 120°F
