# Klein® 5826M Quick Release Leather Belt, Medium

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 5826M-11611
**MPN:** 5826M
**Price:** $62.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-5826m

## Features

- Quick-release buckle allows user to immediately disengage the belt if needed
- Available in 2 additional sizes: large 32 in to 40 in, and x-large 36 in to 44 in
- Assembled in the USA with top quality material and craftsmanship
- Not an occupational protective belt
- Spud wrench holder, bull pin holder, bolt bags, connecting bar holders
- Belt width: 2 in
- Capacity: 500 lbf
- Leather, steel, brass

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644210129 |
| Size | M |
| Color | Brown/Black |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Gender | Unisex |
| Warnings | This is not an occupational protective beltBelt must be worn over the user’s harness and clothing so it will dropInspect before each use, do not use if damaged |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 0.125 |
| Length (in) | 41.5 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.88 in |
| Overall Height | 2.63 in |
| Overall Length | 41.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 5826M |

## Description

Encounter ultimate convenience with Klein Tools quick-release leather toolbelt, perfect for hard working trades professionals. Crafted from durable, full-grain russet leather with adjustable sizing options, this belt comfortably fits waistbands from 28 in to 36 in. The quick-release buckle ensures immediate disengagement, providing a hassle-free experience when you need to swiftly remove or adjust your toolbelt, all while maintaining a stylish and durable 2 in wide leather design. Available in a range of sizes to find the perfect fit for your needs.

Features

- Quick-release buckle allows user to immediately disengage the belt if needed

- Available in 2 additional sizes: large 32 in to 40 in, and x-large 36 in to 44 in

- Assembled in the USA with top quality material and craftsmanship

- Not an occupational protective belt

- Spud wrench holder, bull pin holder, bolt bags, connecting bar holders

- Belt width: 2 in

- Capacity: 500 lbf

- Leather, steel, brass
