# Klein® 5800IWBXL Ironworker Complete Toolbelt System, Leather, Steel, Brass, Brown/Black, Extra Large

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 5800IWBXL-11611
**MPN:** 5800IWBXL
**Price:** $315.20 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-5800iwbxl

## Features

- Leather belt with side sizing adjustment fits 36 in to 44 in waist band
- Crafted from thick full-grain leather and reinforced with heavy-duty rivets with washer backings, all holders are built to withstand the toughest of job site conditions
- Every holder features tucked tunnel loops that securely and comfortably hang higher up on belts and harnesses
- All leather products are proudly cut, sewn, riveted, and packaged here in the USA
- All holders ensure easy access to all your tools for enhanced efficiency and productivity
- Not an occupational protective belt
- Durable full grain leather, tucked tunnel loop design, ANSI 121-2018 rated tether point
- Belt width: 2 in
- Strap width: 2 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644210181 |
| Size | XL |
| Color | Brown/Black |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | This is not an occupational protective beltBelt must be worn over the user’s harness and clothing so it will dropInspect before each use, do not use if damaged |
| Width (in) | 10.5000 |
| Height (in) | 8.7500 |
| Length (in) | 14.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.25 in |
| Overall Height | 2 in |
| Overall Length | 41.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 5800IWBXL |

## Description

Complete ironworker tool belt set combines comfort, organization, and durability. The quick-release leather belt buckle lets you immediately disengage the belt if needed. The set also includes a hybrid bolt bag, heavy duty spud wrench holder, adjustable connecting bar holder, multi-functional bull pin holder, tension straps, 3-pocket tool holder, and a pro-pad.

Features

- Leather belt with side sizing adjustment fits 36 in to 44 in waist band

- Crafted from thick full-grain leather and reinforced with heavy-duty rivets with washer backings, all holders are built to withstand the toughest of job site conditions

- Every holder features tucked tunnel loops that securely and comfortably hang higher up on belts and harnesses

- All leather products are proudly cut, sewn, riveted, and packaged here in the USA

- All holders ensure easy access to all your tools for enhanced efficiency and productivity

- Not an occupational protective belt

- Durable full grain leather, tucked tunnel loop design, ANSI 121-2018 rated tether point

- Belt width: 2 in

- Strap width: 2 in
