# Klein® 5800HPBM Rodbuster Toolbelt Set, Leather, Steel, Brass, Brown/Black, Medium

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 5800HPBM-11611
**MPN:** 5800HPBM
**Price:** $206.51 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-5800hpbm

## Features

- Leather belt with side sizing adjustment fits 28 in to 36 in waist band
- All leather holders made from durable, full-grain russet leather
- Slimmer fire retardant canvas holder for securing bull pins and other tapered tools
- All leather products are proudly cut, sewn, riveted, and packaged here in the USA
- 3-pocket storage for organizing pliers, cutters, and measuring tools
- Not an occupational protective belt
- Quick release buckle, durable full grain leather, tucked tunnel loop design
- Belt width: 2 in
- Strap width: 2 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644210044 |
| Size | M |
| Color | Brown/Black |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | This is not an occupational protective beltBelt must be worn over the user’s harness and clothing so it will dropInspect before each use, do not use if damaged |
| Width (in) | 10.5000 |
| Height (in) | 8.7500 |
| Length (in) | 14.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.25 in |
| Overall Height | 2 in |
| Overall Length | 41.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 5800HPBM |

## Description

Klein Tools rodbuster toolbelt set combines comfort, organization and durability. The quick-release buckle lets you immediately disengage the belt if needed. The set also includes a hybrid leather flame resistant canvas bolt bag, 3-pocket tool holder, and a pro-pad.

Features

- Leather belt with side sizing adjustment fits 28 in to 36 in waist band

- All leather holders made from durable, full-grain russet leather

- Slimmer fire retardant canvas holder for securing bull pins and other tapered tools

- All leather products are proudly cut, sewn, riveted, and packaged here in the USA

- 3-pocket storage for organizing pliers, cutters, and measuring tools

- Not an occupational protective belt

- Quick release buckle, durable full grain leather, tucked tunnel loop design

- Belt width: 2 in

- Strap width: 2 in
