# Klein® 56416 MODbox™ Rechargeable Area Light, Plastic, Orange/Black

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 56416-11611
**MPN:** 56416
**Price:** $65.94 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-56416

## Features

- The MODbox™ area light is a portable jobsite lighting solution with angle versatility and optimal hands-free use
- LED Light modes are high: 1,000 lumens for 9 hr; medium: 425 lumens for 14 hr; low: 300 lumens for 21 hr
- Infinite light direction; head rotates 360° while the kickstand rotates 90°
- Kickstand features strong magnets for mounting, a nail notch, and hooks for mounting to MODbox™ side rails
- Battery gauge indicates remaining battery level
- Rechargeable via USB-C cord (included)
- IP66 rating: dust-tight and waterproof

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644564161 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 3.5900 |
| Height (in) | 2.7100 |
| Length (in) | 4.5900 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.71 in |
| Overall Height | 4.59 in |
| Overall Length | 3.59 in |
| Drop Protection | 9.8 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Temperature Rating | -4˚F to 122˚F (-20˚C to 50˚C) |
| Manufacturer Part Number | 56416 |

## Description

The MODbox™ area light is designed to work on any jobsite with up to 1,000 lumens of output. The portable area light has a MODbox™ compatible kickstand which includes 4 powerful magnets and a nail notch to mount light for hands-free use. These versatile mounting features along with a 360° rotating light head allow users to direct the light where its needed. The area light has 3 light output modes, with a run time of up to 21 hr and is impact-resistant, capable of surviving a 9 ft drop.Includes:Charging cable

Features

- The MODbox™ area light is a portable jobsite lighting solution with angle versatility and optimal hands-free use

- LED Light modes are high: 1,000 lumens for 9 hr

- medium: 425 lumens for 14 hr

- low: 300 lumens for 21 hr

- Infinite light direction

- head rotates 360° while the kickstand rotates 90°

- Kickstand features strong magnets for mounting, a nail notch, and hooks for mounting to MODbox™ side rails

- Battery gauge indicates remaining battery level

- Rechargeable via USB-C cord (included)

- IP66 rating: dust-tight and waterproof
