# Klein® 54903MBR MODbox™ Replacement Handle for Medium Toolbox, Metal, Gray

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 54903MBR-11611
**MPN:** 54903MBR
**Price:** $32.13 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-54903mbr

## Features

- Handle comes with all necessary hardware, including 2 washers and 2 bolts
- Pivoting handle provides comfortable top carry when not connected to other MODbox™ component parts
- Metal reinforced design for reliable and long-lasting use
- Can withstand a 100 lb carrying capacity
- Toolboxes are made with impact resistant polymers and IP65 rated for protection against debris and rain
- MODbox™ components easily interconnect for a customized mobile workstation

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644133879 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 10.2500 |
| Height (in) | 2.0000 |
| Length (in) | 23.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 10.25 in |
| Overall Height | 2 in |
| Overall Length | 23 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 54903MBR |

## Description

MODbox™ replacement handle attaches to the MODbox™ medium toolbox. The metal reinforced handle pivots for a comfortable top carry when not connected to other MODbox™ component. This handle is a part of the MODbox™ mobile workstation; interconnecting tool storage parts.

Features

- Handle comes with all necessary hardware, including 2 washers and 2 bolts

- Pivoting handle provides comfortable top carry when not connected to other MODbox™ component parts

- Metal reinforced design for reliable and long-lasting use

- Can withstand a 100 lb carrying capacity

- Toolboxes are made with impact resistant polymers and IP65 rated for protection against debris and rain

- MODbox™ components easily interconnect for a customized mobile workstation
