# Klein® 549031MBR MODbox™ Tool Tray for Medium and Rolling Toolbox, Plastic, Gray

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 549031MBR-11611
**MPN:** 549031MBR
**Price:** $21.72 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-549031mbr

## Features

- Removable tool tray with handle provides extra organization and convenience
- Dual compartments with deep storage for hand tools, meters, worklights, and knives
- Handle has indent to store smaller items such as writing utensils
- MODbox™ medium toolbox and rolling toolbox accommodate two tool trays
- Toolboxes are made with impact resistant polymers and IP65 rated for protection against debris and rain
- MODbox™ components easily interconnect for a customized mobile workstation
- Number of sides: 4
- Number of compartments: 5
- Compartment sizes: 3.5 in H x 8.2 in W x 13.3 in L
- Total cubic area: 219 in³

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644133855 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 8.3800 |
| Height (in) | 3.7500 |
| Length (in) | 14.2500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 8.2 in |
| Overall Height | 3.5 in |
| Overall Length | 13.3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 549031MBR |

## Description

MODbox™ tool tray fits inside the MODbox™ medium and rolling toolboxes. The removable tray with handle conveniently stores items such as hand tools, meters, and knives. MODbox™ components easily interconnect for a customized mobile workstation.

Features

- Removable tool tray with handle provides extra organization and convenience

- Dual compartments with deep storage for hand tools, meters, worklights, and knives

- Handle has indent to store smaller items such as writing utensils

- MODbox™ medium toolbox and rolling toolbox accommodate two tool trays

- Toolboxes are made with impact resistant polymers and IP65 rated for protection against debris and rain

- MODbox™ components easily interconnect for a customized mobile workstation

- Number of sides: 4

- Number of compartments: 5

- Compartment sizes: 3.5 in H x 8.2 in W x 13.3 in L

- Total cubic area: 219 in³
