# Klein® 54902MBR MODbox™ Replacement Wheels for Rolling Toolbox, Rubber, Gray

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 54902MBR-11611
**MPN:** 54902MBR
**Price:** $54.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-54902mbr

## Features

- Includes (2) 10 in solid rubber wheels, axle, and bolts
- 10 in solid rubber wheels are larger than the leading competitor
- Solid rubber design ensures reliable durability and smooth mobility on various terrains
- Rolling toolbox can withstand a 250 lb carrying capacity
- Toolboxes are made with impact resistant polymers and IP65 rated for protection against debris and rain
- MODbox™ components easily interconnect for a customized mobile workstation

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644133831 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 11.0000 |
| Height (in) | 2.6300 |
| Length (in) | 23.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 11 in |
| Overall Height | 2.63 in |
| Overall Length | 23 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 54902MBR |

## Description

MODbox™ replacement wheels attach to the MODbox™ rolling toolbox. The 10 in solid rubber wheels are larger and more durable than the leading competition, providing smooth and reliable mobility on various terrain. These wheels are a part of the MODbox™ mobile workstation; interconnecting tool storage parts.

Features

- Includes (2) 10 in solid rubber wheels, axle, and bolts

- 10 in solid rubber wheels are larger than the leading competitor

- Solid rubber design ensures reliable durability and smooth mobility on various terrains

- Rolling toolbox can withstand a 250 lb carrying capacity

- Toolboxes are made with impact resistant polymers and IP65 rated for protection against debris and rain

- MODbox™ components easily interconnect for a customized mobile workstation
