# Klein® 549021MBR MODbox™ Replacement Handle for Rolling Toolbox, Metal, Gray

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 549021MBR-11611
**MPN:** 549021MBR
**Price:** $64.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-549021mbr

## Features

- Handle is fully removable from rolling toolbox for easy storage in tight spaces
- Telescoping handle extends and retracts for easy transport of MODbox™ rolling toolbox
- Overmolded cushion handle for easy grip and maximum comfort
- Toolbox can withstand a 250 lb carrying capacity
- Toolboxes are made with impact resistant polymers and IP65 rated for protection against debris and rain
- MODbox™ components easily interconnect for a customized mobile workstation

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644133848 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Lock handle before use |
| Width (in) | 16.7500 |
| Height (in) | 3.6300 |
| Length (in) | 26.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 16.75 in |
| Overall Height | 3.63 in |
| Overall Length | 26 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 549021MBR |

## Description

MODbox™ replacement handle attaches to the MODbox™ rolling toolbox. The retractable handle is easy to remove from rolling toolbox for storage in tight spaces. This handle is a part of the MODbox™ mobile workstation; interconnecting tool storage parts.

Features

- Handle is fully removable from rolling toolbox for easy storage in tight spaces

- Telescoping handle extends and retracts for easy transport of MODbox™ rolling toolbox

- Overmolded cushion handle for easy grip and maximum comfort

- Toolbox can withstand a 250 lb carrying capacity

- Toolboxes are made with impact resistant polymers and IP65 rated for protection against debris and rain

- MODbox™ components easily interconnect for a customized mobile workstation
