# Klein® 54850MB MODbox™ Utility Cart Caster Replacement Wheel Set, Metal, Rubber, Plastic, Black, 6 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 54850MB-11611
**MPN:** 54850MB
**Price:** $101.43 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-54850mb

## Features

- Includes four 6 in wheels with rubber outer; two swivel wheels with brakes, two fixed wheels, and bolts
- Being larger than typical utility cart wheels allows them to move almost anything effortlessly, anywhere
- Design ensures reliable durability and smooth mobility on various terrains
- The four wheel set has a 1,300 lb total weight capacity
- The 4-1/2 in x 4 in slotted wheel plate fits utility carts with mounting holes spaced between 2-5/8 in x 3-5/8 in and 3 in x 3 in
- Rails around the top shelf of the utility cart allow for the attachment of MODbox™ accessories and tool pouches
- For use with MODbox™ utility cart

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644548505 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 8.2500 |
| Height (in) | 6.2500 |
| Length (in) | 21.2500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 6.25 in |
| Overall Height | 8.25 in |
| Overall Length | 21.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 54850MB |

## Description

Utility cart replacement wheels attach to the MODbox™ utility cart. The 6 in wheels are larger than typical utility carts, providing smooth and reliable mobility on various terrain. The utility cart is a part of the MODbox™ mobile workstation; interconnecting tool storage parts.

Features

- Includes four 6 in wheels with rubber outer

- two swivel wheels with brakes, two fixed wheels, and bolts

- Being larger than typical utility cart wheels allows them to move almost anything effortlessly, anywhere

- Design ensures reliable durability and smooth mobility on various terrains

- The four wheel set has a 1,300 lb total weight capacity

- The 4-1/2 in x 4 in slotted wheel plate fits utility carts with mounting holes spaced between 2-5/8 in x 3-5/8 in and 3 in x 3 in

- Rails around the top shelf of the utility cart allow for the attachment of MODbox™ accessories and tool pouches

- For use with MODbox™ utility cart
