# Klein® 54825MB MODbox™ Wire Spool Dispenser, for use with Wire Spools, Impact Resistant Polymers

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 54825MB-11611
**MPN:** 54825MB
**Price:** $184.75 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-54825mb

## Features

- MODbox™ wire spool dispenser is essential for efficiently transporting and pulling wire at the jobsite, reducing downtime
- Open front design allows easy pulls and quick inventory checks during wire installs
- Features front guides for smooth wire pulling and a wire capture system to prevent unraveling between pulls to optimize wire deployment
- Lid with metal kickstand stays open for vertical ceiling pulls, ensuring easy access to wire
- Durable construction from impact-resistant polymers supports up to 120 lb, with a steel-reinforced lock location on the lid for security
- Built-in side rails accommodate attachments and connect with other MODbox™ components, creating a customizable mobile workstation tailored to your needs
- Rubber plugs offer extra support for reel stability during wire pulling
- Up to (4) 500 ft spools of 10 AWG wire inside; additional spools outside

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644548253 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Tipping hazardDo not use as a step stool or ladder120 lb max system weight ratingUse two people to lift when over 50 lb |
| Width (in) | 16.2000 |
| Height (in) | 14.4000 |
| Length (in) | 22.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 16.2 in |
| Overall Height | 14.4 in |
| Overall Length | 22 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 54825MB |

## Description

MODbox™ wire spool dispenser streamlines wire management on the jobsite. It holds up to four 500 ft spools of 10 AWG wire inside and additional reels outside via a through-hole for conduit. Front guides and wire captures prevent unraveling. The lid with kickstand stays open for ceiling pulls. Built from impact-resistant polymers, supports up to 120 lb, and has side rails for attachments. Easily connects with other MODbox™ components for a custom mobile workstation.

Features

- MODbox™ wire spool dispenser is essential for efficiently transporting and pulling wire at the jobsite, reducing downtime

- Open front design allows easy pulls and quick inventory checks during wire installs

- Features front guides for smooth wire pulling and a wire capture system to prevent unraveling between pulls to optimize wire deployment

- Lid with metal kickstand stays open for vertical ceiling pulls, ensuring easy access to wire

- Durable construction from impact-resistant polymers supports up to 120 lb, with a steel-reinforced lock location on the lid for security

- Built-in side rails accommodate attachments and connect with other MODbox™ components, creating a customizable mobile workstation tailored to your needs

- Rubber plugs offer extra support for reel stability during wire pulling

- Up to (4) 500 ft spools of 10 AWG wire inside

- additional spools outside
