# Klein® 54821MB MODbox™ Single Drawer Toolbox, Impact Resistant Polymers, Orange

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 54821MB-11611
**MPN:** 54821MB
**Price:** $175.67 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-54821mb

## Features

- Large open capacity single drawer stores bulkier items such as power tools and comes with two removable dividers for flexibility and convenience
- Locking bar secures drawers for transportation and neatly stores in base of box when not in use
- Reinforced bottom channel provides rigidity to prevent drawer sag when loaded
- Heavy-duty ball-bearing slides fully extend and allows for smooth open and close
- Steel-reinforced red locking latch prevents tool theft by using any padlock with 5/16 in dia or less shack
- Secure the entire system with a cable lock by using 3/8 in steel reinforced lock location
- Built-in side rails provide easy access to commonly used items; side rail accessories offered separately
- Lid features molded-in ruler and v-groove for conduit or PVC
- Total cubic area: 1.23 ft³
- Compartment sizes: 10.9 in H x 16.6 in W x 12.5 in L
- Plastic latch material
- Number of sides: 6

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644548215 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Do not use as a step stool or ladder50 lb max system weight rating |
| Width (in) | 16.4100 |
| Height (in) | 14.4000 |
| Length (in) | 22.3100 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 16.4 in |
| Overall Height | 14.4 in |
| Overall Length | 22.3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 54821MB |

## Description

Klein Tools MODbox™ single drawer toolbox features large open capacity for bulky items and a reinforced bottom to prevent drawer sag. Heavy-duty ball bearing slides provide smooth drawer action. It comes with two removable dividers for optimal storage flexibility. Single Drawer Toolbox is made with impact resistant polymers and has a 50 lb capacity. Easily connects with other MODbox™ components to make a custom mobile workstation.

Features

- Large open capacity single drawer stores bulkier items such as power tools and comes with two removable dividers for flexibility and convenience

- Locking bar secures drawers for transportation and neatly stores in base of box when not in use

- Reinforced bottom channel provides rigidity to prevent drawer sag when loaded

- Heavy-duty ball-bearing slides fully extend and allows for smooth open and close

- Steel-reinforced red locking latch prevents tool theft by using any padlock with 5/16 in dia or less shack

- Secure the entire system with a cable lock by using 3/8 in steel reinforced lock location

- Built-in side rails provide easy access to commonly used items

- side rail accessories offered separately

- Lid features molded-in ruler and v-groove for conduit or PVC

- Total cubic area: 1.23 ft³

- Compartment sizes: 10.9 in H x 16.6 in W x 12.5 in L

- Plastic latch material

- Number of sides: 6
