# Klein® 54811MB MODbox™ Replacement Bins, Tall, Plastic, Orange, 4 pk

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 54811MB-11611
**MPN:** 54811MB
**Price:** $21.72 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-54811mb

## Features

- The 4-Pack includes (2) 9.5 in long rectangle bins and (2) 4.6 in long square bins all standing at a uniform height of 4.1 in, ensuring a snug fit within tall component boxes
- Organizer bins feature removable dividers, providing increased flexibility for storing essential items
- Perfect for organizing small parts such as wire nuts, connectors, and fasteners
- MODbox™ component boxes have a clear lid to easily view contents for enhanced efficiency and quick assessment of inventory
- Stay-put lid design prevents contents from moving between bins
- MODbox™ components easily interconnect for a customized mobile workstation
- Number of sides: 4
- Number of compartments: 2 x 3; 2 x 2
- Compartment sizes: 2.1 in H x 3.9 in W x 4.1 in L; 3 in H x 3.9 in W x 4.1 in L
- Total cubic area: 2 x 117 in³; 2 x 55 in³

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644548116 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 9.7500 |
| Height (in) | 4.2500 |
| Length (in) | 12.2500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.9 in |
| Overall Height | 4.1 in |
| Overall Length | 9.5 in |
| Package Quantity | 1/Pack |
| Manufacturer Part Number | 54811MB |

## Description

MODbox™ replacement bins, tall fit inside tall component boxes to secure small parts such as wire nuts, connectors, and fastener. This 4 pk includes two sizes with a uniform height of 4.1 in to fit securely in the full and half-width tall component boxes. Removable dividers on each bin provide additional storage flexibility.

Features

- The 4-Pack includes (2) 9.5 in long rectangle bins and (2) 4.6 in long square bins all standing at a uniform height of 4.1 in, ensuring a snug fit within tall component boxes

- Organizer bins feature removable dividers, providing increased flexibility for storing essential items

- Perfect for organizing small parts such as wire nuts, connectors, and fasteners

- MODbox™ component boxes have a clear lid to easily view contents for enhanced efficiency and quick assessment of inventory

- Stay-put lid design prevents contents from moving between bins

- MODbox™ components easily interconnect for a customized mobile workstation

- Number of sides: 4

- Number of compartments: 2 x 3

- 2 x 2

- Compartment sizes: 2.1 in H x 3.9 in W x 4.1 in L

- 3 in H x 3.9 in W x 4.1 in L

- Total cubic area: 2 x 117 in³

- 2 x 55 in³
