# Klein® 5185ORA Lineman's Tool Bag Backpack, Orange, 18 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 5185ORA-11611
**MPN:** 5185ORA
**Price:** $162.73 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-5185ora

## Features

- Tool backpack has wide opening to easily accommodate helmets, belts and other equipment
- Large front pocket for separate storage of gaffs, rubber gloves or other equipment
- Padded back area
- Durable, double stitched plastic bottom with drain holes
- Adjustable padded shoulder straps with adjustable chest strap
- Number of pockets: 4
- Exterior pockets: 3

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644621376 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 10 |
| Height (in) | 23 |
| Length (in) | 18 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 10 in |
| Overall Height | 23 in |
| Overall Length | 18 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 5185ORA |

## Description

The Klein Tools lineman's backpack makes it easy to transport all of your gear to and from the jobsite. The backpack-style tool bag leaves hands free to climb ladders or carry extra gear. It also has a padded back area for comfort and to protect from sharp tools and climbing gear.

Features

- Tool backpack has wide opening to easily accommodate helmets, belts and other equipment

- Large front pocket for separate storage of gaffs, rubber gloves or other equipment

- Padded back area

- Durable, double stitched plastic bottom with drain holes

- Adjustable padded shoulder straps with adjustable chest strap

- Number of pockets: 4

- Exterior pockets: 3
