# Klein® 5185BLK Tool Bag Backpack, 18 in, Black

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 5185BLK-11611
**MPN:** 5185BLK
**Price:** $162.73 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-5185blk

## Features

- Tool backpack has wide opening to easily accommodate helmets, belts and other equipment
- Large front pocket for separate storage of gaffs, rubber gloves or other equipment
- Padded back area
- Durable, double stitched plastic bottom with drain holes
- Adjustable padded shoulder straps with adjustable chest strap
- Light weight, only 5 lb
- Outside pockets for quick access to smaller tools
- Pockets: 4

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644621383 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 10 |
| Height (in) | 23 |
| Length (in) | 18 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 10 in |
| Overall Height | 23 in |
| Overall Length | 18 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 5185BLK |

## Description

The lineman backpack you loved in high viz orange is now also available in sleek black! Roomy pockets fit all of your climbing gear and adjustable padded shoulder straps make it easy and comfortable to carry. It also has a padded back area for comfort and to protect from sharp tools and climbing gear.

Features

- Tool backpack has wide opening to easily accommodate helmets, belts and other equipment

- Large front pocket for separate storage of gaffs, rubber gloves or other equipment

- Padded back area

- Durable, double stitched plastic bottom with drain holes

- Adjustable padded shoulder straps with adjustable chest strap

- Light weight, only 5 lb

- Outside pockets for quick access to smaller tools

- Pockets: 4
