# Klein® 51006 3-in-1 Tubing Bender, Die Cast Aluminum, 180° Marking Bend

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 51006-11611
**MPN:** 51006
**Price:** $21.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-51006

## Features

- Designed for use with soft copper, aluminum, thin wall steel, and thin wall stainless steel tubing
- Up to 180° bends
- High visibility guide markings for accurate left-hand, right-hand, and offset bends
- Knurling on the handles for secure and comfortable grip
- Hooked design keeps tubing stable during bending process
- Lightweight die cast aluminum body for easy carrying and handling
- Marking: offset; right; left

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644510069 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live electrical circuits |
| Length (in) | 10.5200 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.7 in |
| Overall Height | 2.9 in |
| Overall Length | 10.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 51006 |

## Description

The Klein Tools 3-in-1 tubing bender is designed to bend three popular tubing sizes: 1/4 in, 5/16 in, and 3/8 in OD. Use the bender on soft copper, aluminum, thin wall steel, and thin wall stainless steel tubing. The high visibility guide markings are calibrated for accurate left-hand, right-hand and offset bends; offering 180° of bending range.

Features

- Designed for use with soft copper, aluminum, thin wall steel, and thin wall stainless steel tubing

- Up to 180° bends

- High visibility guide markings for accurate left-hand, right-hand, and offset bends

- Knurling on the handles for secure and comfortable grip

- Hooked design keeps tubing stable during bending process

- Lightweight die cast aluminum body for easy carrying and handling

- Marking: offset

- right

- left
