# Klein® 50376 High Flex Polyester Fish Tape, Orange/Black, 150 ft

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 50376-11611
**MPN:** 50376
**Price:** $129.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-50376

## Features

- Triple strand polyester fish tape is 4 times more flexible than fiberglass and 8 times more flexible than steel
- Polyester material delivers ultimate flexibility to easily glide around difficult corners or joints
- Triple strand braided tape design creates rigidity to hold shape during payout; improves tape strength and durability to tackle more difficult pulls compared to fiberglass
- Overall lightweight design and optimized feed angle produce a smooth pay-out and retaction, reducing effort and fatigue
- Bright orange strand woven into triple strand tape provides better visibility and locating of the tape in low-light
- Polypropylene case and handle offer high impact resistance
- Tape size: 150 ft x 1/4 in
- Nylon eyelet tape end

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644500374 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Diameter | 0.5 in |
| Warnings | Wear approved eye protection when feeding, pulling or rewinding fish tapeUse a safe working position to avoid loss of balance when using fish tape |
| Width (in) | 17.0000 |
| Height (in) | 2.0000 |
| Length (in) | 20.5000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.2 in |
| Overall Height | 20.5 in |
| Overall Length | 17 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 50376 |

## Description

Our 150 ft high flex polyester fish tape is the perfect wire pulling solution where flexibility meets strength. The polyester material provides a highly flexible and lightweight tape compared to steel while the triple strand design delivers increased durability and strength compared to fiberglass. The low friction case and optimized feed angle create a smooth payout and easy retraction. The bright orange strand woven into the triple strand improves visibility for easier locating of the tape.

Features

- Triple strand polyester fish tape is 4 times more flexible than fiberglass and 8 times more flexible than steel

- Polyester material delivers ultimate flexibility to easily glide around difficult corners or joints

- Triple strand braided tape design creates rigidity to hold shape during payout

- improves tape strength and durability to tackle more difficult pulls compared to fiberglass

- Overall lightweight design and optimized feed angle produce a smooth pay-out and retaction, reducing effort and fatigue

- Bright orange strand woven into triple strand tape provides better visibility and locating of the tape in low-light

- Polypropylene case and handle offer high impact resistance

- Tape size: 150 ft x 1/4 in

- Nylon eyelet tape end
