# Klein® 50210EINS 502-10-EINS Insulated Pump Plier, 1-3/4 in, 31/64 in W Steel Jaw, 10-1/4 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA41081
**MPN:** 502-10-EINS
**Price:** $64.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-502-10-eins

## Features

- 1,000V rated for safety
- Secure Tongue and groove design for non-slip grip even with heavy pressure
- Unique three-part insulation with white under layer provides a warning sign that insulation may be compromised
- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt
- Durable, molded insulation meets or exceeds ASTM F1505 and IEC 60900 standards for insulated tools
- Secure Tongue and groove design for non-slip grip
- For work near energized sources
- High-dielectric plastic handle
- Orange/gray handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Pump |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Induction Hardened Steel |
| Jaw Width | 31/64 in |
| Width (in) | 3.88 |
| Handle Type | Slim/Triple Insulated/Plastic Dipped/Anti-Slip Grip |
| Height (in) | 1.13 |
| Jaw Opening | 1.75 in |
| Length (in) | 14.25 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 5.5 in |
| Overall Length | 10.25 in |
| Nominal Capacity | 1-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Manufacturer Part Number | 502-10-EINS |

## Description

Klein® Pump Plier, Insulated, 1-3/4 in Nominal Capacity, 31/64 in W Jaw, Steel Jaw, 10-1/4 in OAL, Yes Insulated Grip, Non-Slip/Slim Handle, 5-1/2 in Handle Length, High Dielectric Plastic Handle, Gray/OrangeKlein® Insulated Tools Combine Excellent Functionality Along with Reduction of Risk of Injury Where A Tool Might Make Contact with an Energized Source with Voltage Up to 1000 VAC.

Features

- 1,000V rated for safety

- Secure Tongue and groove design for non-slip grip even with heavy pressure

- Unique three-part insulation with white under layer provides a warning sign that insulation may be compromised

- Multi-color, sleek design with small thumb guards for ease of handling and easy storage in your tool belt

- Durable, molded insulation meets or exceeds ASTM F1505 and IEC 60900 standards for insulated tools

- Secure Tongue and groove design for non-slip grip

- For work near energized sources

- High-dielectric plastic handle

- Orange/gray handle
