# Klein® 443A Snap Hook, 1500 lb Load, 1/2 in Hook Opening

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 443A-11611
**MPN:** 443A
**Price:** $35.47 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-443a

## Features

- General-purpose forged snap hook with eye at 90° to opening
- 1 in ID eye
- 1/2 in throat opening
- 5-1/2 in length
- 1500 lb maximum safe load
- Eye has 90° to opening
- Insulated to protect cable jacket from damage

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644481093 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 2.25 |
| Height (in) | 1.75 |
| Length (in) | 5.5 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Load Capacity | 1500 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and reproductive harm?��See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Eye Inside Diameter (in) | 1 in |
| Manufacturer Part Number | 443A |

## Description

Klein® Snap Hook, 1500 lb, Tempered Steel, 1/2 in Hook Opening.

Features

- General-purpose forged snap hook with eye at 90° to opening

- 1 in ID eye

- 1/2 in throat opening

- 5-1/2 in length

- 1500 lb maximum safe load

- Eye has 90° to opening

- Insulated to protect cable jacket from damage
