# Klein® 44321 FlickBlade Hawkbill Folding Pocket Knife, Steel, Plastic, Orange, 0.11 in x 2.9 in Blade

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 44321-11611
**MPN:** 44321
**Price:** $15.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-44321

## Features

- EDC hawkbill pocket knife offers one handed flick open and close action
- Stainless steel hawkbill blade offers a sharp edge with better edge retention
- Low profile pocket clip makes everyday carry and storage seamless
- Intuitive button lock holds blade securely open and closed
- Contoured handle fits cleanly and comfortably in hand for all day use
- Bright orange color is easy to spot in low light when retrieving from tool bag
- Convenient tether hole located in back of handle
- Number of blades: 1
- Length closed: 4.6 in
- Blade length: 2.5 in
- Folding closure
- Blade thickness: 0.12 in
- Blade width: 0.11 in
- 9CR13MOV steel material

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644440649 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live electrical circuitsCheck local law on the legality of selling, carrying, or possessing this knife |
| Width (in) | 1.3100 |
| Height (in) | 0.8500 |
| Length (in) | 7.1300 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.85 in |
| Overall Height | 1.3 in |
| Overall Length | 7.1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 44321 |

## Description

Klein Tools FlickBlade button lock hawkbill pocket knife is engineered for comfortable use with a lightweight everyday carry design. It's stainless steel hawkbill blade is precisely ground to have a sharp edge with long term edge retention. It features a low profile pocket clip for easy carry and storage. It's intuitive button lock design allows one handed quick flick open and close action.

Features

- EDC hawkbill pocket knife offers one handed flick open and close action

- Stainless steel hawkbill blade offers a sharp edge with better edge retention

- Low profile pocket clip makes everyday carry and storage seamless

- Intuitive button lock holds blade securely open and closed

- Contoured handle fits cleanly and comfortably in hand for all day use

- Bright orange color is easy to spot in low light when retrieving from tool bag

- Convenient tether hole located in back of handle

- Number of blades: 1

- Length closed: 4.6 in

- Blade length: 2.5 in

- Folding closure

- Blade thickness: 0.12 in

- Blade width: 0.11 in

- 9CR13MOV steel material
