# Klein® 44304 Folding Utility Knife With Driver, Plastic, 1 pc Blade, 1 in Blade Length, Includes 1/4 in Impact Rated Nut Driver

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 44304-11611
**MPN:** 44304
**Price:** $20.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-44304

## Features

- Includes removable 1/4 in impact rated nut driver and #2 Phillips bit
- Intuitive side-button release for quick and easy opening
- Effortlessly fits into tool pouches and pockets, enhanced by a pocket-friendly belt clip
- Designed for ergonomic and comfortable use during tasks
- Triple ground blades make cutting tasks quick and easy
- Features a practical tether hole at the back of the handle
- Handle color: orange
- Length closed: 4.3 in
- Blade length: 1 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644440601 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live circuitsBlades are intended for cutting only, and should be handled and disposed of with careBending the blade can cause it to break, possibly resulting in bodily injury |
| Width (in) | 1.2500 |
| Height (in) | 0.9000 |
| Length (in) | 6.5000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1 in |
| Overall Height | 1.6 in |
| Overall Length | 6.8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 44304 |

## Description

Klein Tools folding utility knife with driver is engineered to deliver ultimate versatility. Its folding design allows the blade to store closed so the knife is compact for storage and easy carry, while the intuitive side button release allows the knife to easily flick open and lock in both 135° and 180° configurations. The knife is also equipped with a fold out driver that locks in place at 180° via liner lock and includes a removable impact rated 1/4 in nut driver and #2 phillips bit. A tether hole is also included on the back end of the knife.

Features

- Includes removable 1/4 in impact rated nut driver and #2 Phillips bit

- Intuitive side-button release for quick and easy opening

- Effortlessly fits into tool pouches and pockets, enhanced by a pocket-friendly belt clip

- Designed for ergonomic and comfortable use during tasks

- Triple ground blades make cutting tasks quick and easy

- Features a practical tether hole at the back of the handle

- Handle color: orange

- Length closed: 4.3 in

- Blade length: 1 in
