# Klein® 44301 Slide Out Utility Knife, Aluminum, 6 pc Blades

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 44301-11611
**MPN:** 44301
**Price:** $11.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-44301

## Features

- Slide out utility knife with triple ground blades make cutting tasks quick and easy
- Ergonomically designed for a comfortable fit in your hand
- Convenient fold-out compartment comes pre-loaded with five extra blades
- Aluminum body is lightweight for easily handling all day long
- Bright orange color ensures easy spotting in various settings
- Features a practical tether hole at the back of the handle
- Three different blade positions guarantees the right blade length for the job
- Handle color: orange/black
- Length closed: 6.5 in
- Blade length: 1 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644440571 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live circuitsBlades are intended for cutting only, and should be handled and disposed of with careBending the blade can cause it to break, possibly resulting in bodily injury |
| Width (in) | 1.5800 |
| Height (in) | 0.9400 |
| Length (in) | 6.4300 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1 in |
| Overall Height | 1.6 in |
| Overall Length | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 44301 |

## Description

Klein Tools Retractable Utility Knife is made of lightweight aluminum and designed to comfortably fit in your hand to make cutting tasks quick and easy. It features a fold out blade storage compartment in the handle that comes pre-loaded with five extra blades. It's bright orange color makes it easy to find in a tool box, tool bag or low light locations.

Features

- Slide out utility knife with triple ground blades make cutting tasks quick and easy

- Ergonomically designed for a comfortable fit in your hand

- Convenient fold-out compartment comes pre-loaded with five extra blades

- Aluminum body is lightweight for easily handling all day long

- Bright orange color ensures easy spotting in various settings

- Features a practical tether hole at the back of the handle

- Three different blade positions guarantees the right blade length for the job

- Handle color: orange/black

- Length closed: 6.5 in

- Blade length: 1 in
