# Klein® 44219 Hawkbill Replacement Blade, Sheepsfoot Blade, 2-1/2 in L, 440A SS

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37722
**MPN:** 44219
**Price:** $16.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-44219

## Features

- 3-pack replacement blades for 44218 cable skinning folding utility knife
- Induction hardened 440 A stainless steel
- Heavy duty hawkbill blade
- Too replace blade, loosen captive screw, pull old blade straight from the handle, replace with new blade and tighten the lock screw
- Patent US D808, 749

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644442193 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | 440A Stainless Steel |
| Blade Type | Hawkbill |
| Width (in) | 2.313 |
| Height (in) | 0.125 |
| Length (in) | 6.438 |
| Blade Length | 3-1/4 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 3.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 44219 |

## Description

Klein® Hawkbill Blade, 3-1/4 in L, Sheepfoot Blade, 2-1/2 in Blade Length, 440A Stainless Steel.

Features

- 3-pack replacement blades for 44218 cable skinning folding utility knife

- Induction hardened 440 A stainless steel

- Heavy duty hawkbill blade

- Too replace blade, loosen captive screw, pull old blade straight from the handle, replace with new blade and tighten the lock screw

- Patent US D808, 749
