# Klein® 44218 Cable Skinning Utility Knife with Replaceable Blade, Hawkbill/Sheepsfoot Blade, 440A SS Blade, 7.797 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37721
**MPN:** 44218
**Price:** $26.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-44218

## Features

- Heavy duty hawkbill blade is easily replaceable to eliminate the need for sharpening
- Handle has rubberized grip and release lever for lockback mechanism
- Replaceable 440 A stainless steel blade (Cat. No. 44219) is held securely by a captive screw
- Thumb stud for easy opening
- Orange/black handle
- This folding features a heavy duty hawkbill blade that is easily replaceable to eliminate the need for sharpening

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644442186 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Blade Type | Hawkbill |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 1.25 |
| Length (in) | 9.85 |
| Blade Length | 2.5 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 4.75 in |
| Overall Length | 7.797 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 44218 |

## Description

Klein® Utility Knife, Cable Skinning, 2-1/2 in Blade Length, Hawkbill/Sheepsfoot Blade, 440A Stainless Steel Blade, 4-3/4 in L Handle, 7.797 in OAL.

Features

- Heavy duty hawkbill blade is easily replaceable to eliminate the need for sharpening

- Handle has rubberized grip and release lever for lockback mechanism

- Replaceable 440 A stainless steel blade (Cat. No. 44219) is held securely by a captive screw

- Thumb stud for easy opening

- Orange/black handle

- This folding features a heavy duty hawkbill blade that is easily replaceable to eliminate the need for sharpening
