# Klein® 44200 Special Purpose Cable Splicers Knife, Coping Type Short Blade, 1 Blades Included, Steel Blade, 6-1/4 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40040
**MPN:** 44200
**Price:** $24.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-44200

## Features

- Special-purpose short blade with comfortable, Full sized, heavy-duty handle
- Coping-type blade made of the finest cutlery steel, tough and carefully tempered to hold its edge
- Handle is textured for comfort and firm grip
- Hang hole for easy storage and portability

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644441905 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | 1095 Steel |
| Width (in) | 3.75 |
| Handle Type | Comfort Grip |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 9.75 |
| Blade Length | 1.75 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 4.406 in |
| Overall Length | 6.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 44200 |

## Description

Klein® Special Purpose Cable Splicers Knife, Coping Type Short Blade, 1 Blades Included, Steel Blade, 6-1/4 in OAL.

Features

- Special-purpose short blade with comfortable, Full sized, heavy-duty handle

- Coping-type blade made of the finest cutlery steel, tough and carefully tempered to hold its edge

- Handle is textured for comfort and firm grip

- Hang hole for easy storage and portability
