# Klein® 44127 Premium Utility Hook Replacement Blade Dispenser with Blades, Steel, Plastic, 50 pk

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 44127-11611
**MPN:** 44127
**Price:** $20.28 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-44127

## Features

- Utility hook blades with Dispenser are engineered to cut the most common jobsite materials
- Blades stay sharp for consistent, reliable cuts, task after task
- Includes a plastic dispenser that holds and includes 50 utility hook blades
- Precision ground cutting edge provides a sharp edge that stays sharp
- Designed and sized to fit most standard utility knives
- Blades can be reversed to provide two cutting edges for extra life
- Heavy-duty steel construction provides toughness that lasts
- Blade thickness: 0.024 in
- Blade length: 1.63 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644441271 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live circuitsBlades are intended for cutting only, and should be handled and disposed of with careBending the blade can cause it to break, possibly resulting in bodily injury |
| Width (in) | 4.0000 |
| Height (in) | 1.3000 |
| Length (in) | 5.5000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.8 in |
| Overall Height | 4.5 in |
| Overall Length | 1.3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 44127 |

## Description

Elevate your cutting with Klein Tools 50 pk of premium utility hook blades with dispenser, meticulously engineered to excel on roofing materials, carpet and a variety of other jobsite materials. Featuring precision ground edges that maintain their sharpness over time, these blades ensure enduring performance for consistent, reliable cuts whenever the task arises.

Features

- Utility hook blades with Dispenser are engineered to cut the most common jobsite materials

- Blades stay sharp for consistent, reliable cuts, task after task

- Includes a plastic dispenser that holds and includes 50 utility hook blades

- Precision ground cutting edge provides a sharp edge that stays sharp

- Designed and sized to fit most standard utility knives

- Blades can be reversed to provide two cutting edges for extra life

- Heavy-duty steel construction provides toughness that lasts

- Blade thickness: 0.024 in

- Blade length: 1.63 in
