# Klein® 38630 C-Clamp Locking Pliers with Standard Jaws, Steel, 6 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 38630-11611
**MPN:** 38630
**Price:** $17.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-38630

## Features

- Expertly designed pliers for a secure hold with a high locking force
- Jaw design provides versatile clamping ability to work on a variety of work surfaces
- Intuitive thumb knob allows for quick and hassle-free size changes
- Classic lever release design makes opening the pliers quick and easy
- Durable coating provides maximum longevity by resisting corrosion
- Forged steel construction for superior strength and durability
- Expertly engineered to handle the toughest tasks
- Easy torque thumb knob
- Black handle color
- Steel handle material
- Jaw capacity: 1.97 in
- Jaw length: 1.9 in
- Jaw thickness: 0.889 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644386305 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use on or near live electrical circuits |
| Jaw Width | 0.35 in |
| Width (in) | 3.0500 |
| Height (in) | 0.4700 |
| Length (in) | 7.0200 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 3.1 in |
| Overall Width | 0.47 in |
| Overall Height | 3.05 in |
| Overall Length | 7.02 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 38630 |

## Description

Unlock exceptional holding power with Klein Tools 6 in C-clamp locking pliers with standard jaws. Expertly designed for high locking force, these pliers bring toughness to your projects. The intuitive thumb knob ensures effortless and swift size adjustments, while the standard jaws provide versatile clamping ability to handle a large variety of work surfaces.

Features

- Expertly designed pliers for a secure hold with a high locking force

- Jaw design provides versatile clamping ability to work on a variety of work surfaces

- Intuitive thumb knob allows for quick and hassle-free size changes

- Classic lever release design makes opening the pliers quick and easy

- Durable coating provides maximum longevity by resisting corrosion

- Forged steel construction for superior strength and durability

- Expertly engineered to handle the toughest tasks

- Easy torque thumb knob

- Black handle color

- Steel handle material

- Jaw capacity: 1.97 in

- Jaw length: 1.9 in

- Jaw thickness: 0.889 in
