# Klein® 38611 Long Nose Locking Pliers, High-Strength Gripping, Steel, 6 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 38611-11611
**MPN:** 38611
**Price:** $15.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-38611

## Features

- Pliers expertly designed for a secure hold with a high locking force
- Molded grips provide a high level of comfort for all day use
- Pinch free operation with the lever-less quick release handles
- Intuitive thumb knob allows for quick and hassle-free size changes
- Durable coating provides maximum longevity by resisting corrosion
- Hardened teeth provide high torque to the workpiece and gripping power
- Long nose design to fit in confined spaced
- Easy torque thumb knob
- Orange/black handle color
- TPE handle material
- Jaw capacity: 2 in
- Jaw length: 2.14 in
- Jaw thickness: 0.914 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644386114 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use on or near live electrical circuits |
| Jaw Width | 0.36 in |
| Width (in) | 1.6800 |
| Height (in) | 0.7500 |
| Length (in) | 7.3500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 2.86 in |
| Overall Width | 0.75 in |
| Overall Height | 1.68 in |
| Overall Length | 7.35 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 38611 |

## Description

Unlock exceptional gripping power and unparalleled torque with Klein Tools 6 in curved jaw locking pliers. Expertly designed for high locking force, these pliers bring toughness to your projects. The intuitive thumb knob ensures effortless and swift size adjustments, while the lever-less design, combined with molded grips, guarantees a pinch-free experience and effortless handle opening for unrivaled comfort throughout the workday.

Features

- Pliers expertly designed for a secure hold with a high locking force

- Molded grips provide a high level of comfort for all day use

- Pinch free operation with the lever-less quick release handles

- Intuitive thumb knob allows for quick and hassle-free size changes

- Durable coating provides maximum longevity by resisting corrosion

- Hardened teeth provide high torque to the workpiece and gripping power

- Long nose design to fit in confined spaced

- Easy torque thumb knob

- Orange/black handle color

- TPE handle material

- Jaw capacity: 2 in

- Jaw length: 2.14 in

- Jaw thickness: 0.914 in
