# Klein® 38602 Curved Jaw Locking Pliers, High-Strength Gripping, Steel, 10 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 38602-11611
**MPN:** 38602
**Price:** $17.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-38602

## Features

- Expertly designed pliers for a secure hold with a high locking force
- Molded grips provide a high level of comfort for all day use
- Pinch free operation with the lever-less quick release handles
- Intuitive thumb knob allows for quick and hassle-free size changes
- Durable coating provides maximum longevity by resisting corrosion
- Hardened teeth provide high torque to the workpiece and gripping power
- Curved jaw design provides versatile clamping ability to work on a variety of objects
- Easy torque thumb knob
- Orange/black handle color
- TPE handle material
- Jaw capacity: 2 in
- Jaw length: 1.59 in
- Jaw thickness: 1.267 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644386022 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use on or near live electrical circuits |
| Jaw Width | 0.5 in |
| Width (in) | 2.5200 |
| Height (in) | 1.0000 |
| Length (in) | 9.7000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 4.28 in |
| Overall Width | 1 in |
| Overall Height | 2.52 in |
| Overall Length | 9.7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 38602 |

## Description

Unlock exceptional gripping power and unparalleled torque with Klein Tools 10 in curved jaw locking pliers. Expertly designed for high locking force, these pliers bring toughness to your projects. The intuitive thumb knob ensures effortless and swift size adjustments, while the lever-less design, combined with molded grips, guarantees a pinch-free experience and effortless handle opening for unrivaled comfort throughout the workday.

Features

- Expertly designed pliers for a secure hold with a high locking force

- Molded grips provide a high level of comfort for all day use

- Pinch free operation with the lever-less quick release handles

- Intuitive thumb knob allows for quick and hassle-free size changes

- Durable coating provides maximum longevity by resisting corrosion

- Hardened teeth provide high torque to the workpiece and gripping power

- Curved jaw design provides versatile clamping ability to work on a variety of objects

- Easy torque thumb knob

- Orange/black handle color

- TPE handle material

- Jaw capacity: 2 in

- Jaw length: 1.59 in

- Jaw thickness: 1.267 in
