# Klein® 32944 Flip Socket Hex Shaft Replacement Parts, Steel Alloy, 4 pk

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32944-11611
**MPN:** 32944
**Price:** $19.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-32944

## Features

- 2, 3-1/2, 5 and 6-1/2 in length
- Shafts are impact rated and designed for heavy-duty applications
- Hex shaft replacement parts come in a pack of four different lengths for varying needs on the jobsite
- Each part is a different size to accommodate different jobsite applications
- Compatible with Klein® flip sockets; sold separately
- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft
- Impact driver, flip sockets, and handles not included

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644328633 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 2.5000 |
| Height (in) | 0.5000 |
| Length (in) | 9.5000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.32 in |
| Overall Height | 6.6 in |
| Overall Length | 0.28 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32944 |

## Description

The 4 pk flip socket replacement shafts come in a variety of sizes and are compatible with Klein's flip sockets (sockets not included). Shafts quickly attach to an impact driver or our 1/4 in quick-connect handles; driver and handles sold separately. Each piece is impact rated, making it an essential tool for the toughest driving applications.Includes:2 in hex shaft3.5 in hex shaft5 in hex shaft6.5 in hex shaft

Features

- 2, 3-1/2, 5 and 6-1/2 in length

- Shafts are impact rated and designed for heavy-duty applications

- Hex shaft replacement parts come in a pack of four different lengths for varying needs on the jobsite

- Each part is a different size to accommodate different jobsite applications

- Compatible with Klein® flip sockets

- sold separately

- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft

- Impact driver, flip sockets, and handles not included
