# Klein® 32932M Impact Rated Flip Socket Set 4-in-1, Metric, Steel Alloy

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32932M-11611
**MPN:** 32932M
**Price:** $16.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-32932m

## Features

- 7 mm, 8 mm, 10 mm and 12 mm hex sizes
- Impact rated flip socket set includes 2 flip sockets for quick access and convenience to common sizes
- Rare-earth magnet to retain fasteners for convenient and easy driving
- Color coded hex sizes for easy identification
- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft
- Shaft and socket are impact rated and designed for heavy-duty applications
- Handle not included
- 6-point

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644327605 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 0.6500 |
| Height (in) | 0.6500 |
| Length (in) | 3.6800 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.65 in |
| Overall Height | 3.68 in |
| Overall Length | 0.65 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Manufacturer Part Number | 32932M |

## Description

The 4-in-1 impact rated flip socket set provides 4 hex nut driver sizes in one tool. The versatility provided allows for convenient swapping between sizes and quickly attaches to an impact driver or our 1/4 in quick-connect handles (handles not included). Every component is impact rated, making it an essential tool for the toughest driving applications.

Features

- 7 mm, 8 mm, 10 mm and 12 mm hex sizes

- Impact rated flip socket set includes 2 flip sockets for quick access and convenience to common sizes

- Rare-earth magnet to retain fasteners for convenient and easy driving

- Color coded hex sizes for easy identification

- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft

- Shaft and socket are impact rated and designed for heavy-duty applications

- Handle not included

- 6-point
