# Klein® 32932 Impact Rated Flip Socket Set 5-in-1, Steel Alloy, 3 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32932-11611
**MPN:** 32932
**Price:** $16.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-32932

## Features

- Impact rated flip socket set includes 2 flip sockets and a 1/4 in bit holding feature for quick access and convenience to common sizes
- 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in and 7/16 in hex sizes
- Rare-earth magnet to retain fasteners for convenient and easy driving
- Color coded hex sizes for easy identification
- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft
- Shaft and socket are impact rated and designed for heavy-duty applications
- Handle not included
- 6-point
- Manganese phosphate finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644329326 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 0.6500 |
| Height (in) | 0.6500 |
| Length (in) | 3.6300 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.65 in |
| Overall Height | 3.63 in |
| Overall Length | 0.65 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32932 |

## Description

The 5-in-1 impact rated flip socket set provides 4 hex nut driver sizes and a 1/4 in bit holding feature in one tool. The versatility provided allows for convenient swapping between common nut driving sizes and quickly attaches to an impact driver or our 1/4 in quick-connect handles (handles not included). Every component is impact rated, making it an essential tool for the toughest driving applications.Includes:(2) flip sockets1/4 in hex shaft

Features

- Impact rated flip socket set includes 2 flip sockets and a 1/4 in bit holding feature for quick access and convenience to common sizes

- 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in and 7/16 in hex sizes

- Rare-earth magnet to retain fasteners for convenient and easy driving

- Color coded hex sizes for easy identification

- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft

- Shaft and socket are impact rated and designed for heavy-duty applications

- Handle not included

- 6-point

- Manganese phosphate finish
