# Klein® 32931M Impact Rated Flip Socket Set 2-in-1, Metric, Steel Alloy, 2 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32931M-11611
**MPN:** 32931M
**Price:** $9.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-32931m

## Features

- Shaft and socket are impact rated and designed for heavy-duty applications
- 8 mm and 10 mm hex sizes
- Rare-earth magnet to retain fasteners for convenient and easy driving
- Short hex shaft for work in tight spaces
- Color coded hex sizes for easy identification
- Flip socket allows for quick access and convenience to common sizes
- Klein® quick-connect handle easily connects to shaft for convenience on the jobsite (handle not included)
- 6-point
- Manganese phosphate finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644326943 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 0.5800 |
| Height (in) | 0.5800 |
| Length (in) | 2.3300 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.58 in |
| Overall Height | 2.33 in |
| Overall Length | 0.58 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Manufacturer Part Number | 32931M |

## Description

The 2-in-1 impact rated flip socket set provides 2 hex nut driver sizes in one tool. The versatility provided allows for convenient swapping between sizes and quickly attaches to an impact driver or our 1/4 in quick-connect handles (handles not included). Every component is impact rated, making it an essential tool for the toughest driving applications.Includes:(1) flip socket

Features

- Shaft and socket are impact rated and designed for heavy-duty applications

- 8 mm and 10 mm hex sizes

- Rare-earth magnet to retain fasteners for convenient and easy driving

- Short hex shaft for work in tight spaces

- Color coded hex sizes for easy identification

- Flip socket allows for quick access and convenience to common sizes

- Klein® quick-connect handle easily connects to shaft for convenience on the jobsite (handle not included)

- 6-point

- Manganese phosphate finish
