# Klein® 32931 Impact Rated Flip Socket Set 3-in-1, Steel Alloy, 2 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32931-11611
**MPN:** 32931
**Price:** $9.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-32931

## Features

- Impact rated flip socket set includes 1 flip socket and a 1/4 in bit holding feature for quick access and convenience to common sizes
- 1/4 in and 5/16 in hex sizes
- Rare-earth magnet to retain fasteners for convenient and easy driving
- Short hex shaft for work in tight spaces
- Color coded hex sizes for easy identification
- Shaft and socket are impact rated and designed for heavy-duty applications
- Klein® quick-connect handle easily connects to shaft for convenience on the jobsite (handle not included)
- 6-point
- Manganese phosphate finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644329319 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 0.5000 |
| Height (in) | 0.5000 |
| Length (in) | 2.2700 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.5 in |
| Overall Height | 2.27 in |
| Overall Length | 0.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32931 |

## Description

The 3-in-1 impact rated flip socket set provides 2 hex nut driver sizes and a 1/4 in bit holding feature in one tool. The versatility provided allows for convenient swapping between common nut driving sizes and quickly attaches to an impact driver or our 1/4 in quick-connect handles (handles not included). Every component is impact rated, making it an essential tool for the toughest driving applications.Includes:(1) flip socket1/4 in deep bit holding feature

Features

- Impact rated flip socket set includes 1 flip socket and a 1/4 in bit holding feature for quick access and convenience to common sizes

- 1/4 in and 5/16 in hex sizes

- Rare-earth magnet to retain fasteners for convenient and easy driving

- Short hex shaft for work in tight spaces

- Color coded hex sizes for easy identification

- Shaft and socket are impact rated and designed for heavy-duty applications

- Klein® quick-connect handle easily connects to shaft for convenience on the jobsite (handle not included)

- 6-point

- Manganese phosphate finish
